Posilování a Fitness

Zájem obyvatel všech průmyslově rozvinutých zemí o zařazení pravidelné pohybové aktivity do svého denního režimu se v posledních deseti letech prudce zvyšuje a díky tomu přichází do tělocvičen, posiloven a fitcenter tisíce lidí.

Nejnovější výsledky vědeckých zkoumání jednoznačně potvrzují hypotézu o nezbytnosti jistého podílu silově náročné tělesné zátěže pro udržení optimálního vztahu mezi množstvím svalové hmoty a podílem zásobního tuku. Tuto skutečnost si začíná uvědomovat stále více lidí a reagují na ni preventivním, vědomým, záměrným vřazením silové zátěže do svého života.

Za další faktor rozvoje posilování můžeme považovat prudce se rozvíjející nepoměr mezi snižující se hladinou výdeje energie a rostoucím počtem příležitostí k nadměrnému příjmu potravy.


Pohyb je stále častěji chápán jako „geniální, přírodou koncipovaný lék“ na většinu nemocí dneška.


Pravidelná, přiměřená pohybová aktivita ovlivňuje pozitivně zdraví a zdatnost člověka. Za ideální prostředek k pozitivnímu ovlivnění tvaru těla bylo praxí ověřeno právě posilování.


Výhody silového tréninku

  • Zachování a zvýšení obecné tělesné výkonnosti i zatížitelnosti podpůrného a pohybového aparátu
  • Zvýšení síly kostí a snížení rizika osteoporózy
  • Navozuje pozitivní dusíkovou bilanci a je tak nejlepší formou udržení stálé hodnoty bazálního metabolismu do vysokého věku
  • Působení proti přirozenému úbytku svalové hmoty ve stáří (sarcopenie)
  • Zpevnění vazů, zlepšení stability kloubů a tím předcházení zranění a opotřebování kostí
  • Zlepšení kvality struktury svalů, zpevnění tkání
  • Zvětšení objemu svalů, cílené tvarování těla
  • Zvýšení funkční síly pro každodenní činnosti
  • Zrychlení metabolismu ještě dlouhou dobu po cvičení, tím je prodloužená doba spalování tuků
  • Redukce podílu tuků v těle
  • Prevence správného držení a celkového vzhledu těla
  • Kompenzace jednostranného svalového zatížení ve sportech jako badminton, tenis, golf
  • Kompenzace jednostranných a opakovaných pohybů (zatížení) v práci nebo v průběhu všedního dne
  • Zlepšení fyzického výkonu i při jiných sportovních činnostech
  • Rehabilitační význam (obnovení svalové síly po zraněních, odstranění bolestí, způsobených nedostatečně posílenými sval. skupinami, např. při bolestech zad, odstranění vadného držení těla a jiných svalových dysbalancí)
  • Zlepšení sebevědomí

Vliv posilování na lidský organismus


Otázkami vlivu tělesné zátěže na zdraví a kvalitu života se zabývá řada odborníků, kteří poukazují na významnou roli posilování v životě každého jedince. Na základě dostupných materiálů můžeme konstatovat, že posilování působí na organismus pozitivně v těchto konkrétních oblastech:

hybný systém / hodnoty krevního tlaku / kardiovaskulární systém / složení těla / psychiku

Vliv posilování na hybný systém

Není-li pracovní kapacita svalů v odpovídající míře využívána, dochází k procesu svalové atrofie, tj. ke zmenšení normálně vyvinutých svalů nebo jejich částí.

Zvláště zranitelní jsou staří lidé a o vážnosti stavu hovoří i fakt, že pro popis jejich situace vznikl nový název „sarcopenia“ (úbytek svalové hmoty). Posilování přispívá ke zvýšení pevnosti kostí. Výzkumy prokázaly, že cvičení se zátěžemi jsou prospěšná při prevenci a léčbě řídnutí kostí – osteoporózy.

Posilování patří také k pohybovým aktivitám, které je možné využít v prevenci vzniku bolesti v zádech, které jsou druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti v průmyslově rozvinutých zemích. Hybný systém člověka je totiž v současnosti zatěžován nedostatečně a hlavně jednostranně.

Posilování může přispět k odstranění svalových dysbalancí a k vytvoření a udržení stereotypu správného držení těla.

Pohybový systém představuje u zdravého, mladého jedince 50 – 60 % celkové hmotnosti těla. Zvýšené požadavky na práci svalů vedou nejen k zvýšení jejich objemu a síly, ale pozitivně ovlivňují i stav kostí, kloubů, šlach a vazů.


Posilování žen

Většina žen má obecně obavy ze silového tréninku. Bojí se, že jim narostou svaly a budou vypadat příliš mužně. Jejich obavy jsou zbytečné, protože jejich odlišný hormonální systém má za následek podstatně obtížnější nabírání svalové hmoty. Přínos silového tréninku je však nesporný a má mnoho výhod, které uvádíme výše.

Měli byste dále vědět:

- Ženy každého věku mají být povzbuzovány k pravidelnému cvičení se zátěžemi, nejvíce tento typ cvičení prospívá perimenopausálním a post menopausálním ženám.
- Aerobní aktivity nevyvolávají zapojení rychlých glykolytických neuromotorických jednotek v zatěžovaném svalu a nezabraňují tak z dlouhodobého hlediska ztrátě svalové hmoty, která je důležitá pro správné spalování organismu (čím více svalů, tím lépe tělo spaluje - rychlejší bazální metabolismus) a nemusíme se tolik obávat nadměrného příjmu kalorii ve stravě
- Těhotenství není nemoc, a proto mají zdravé ženy udržovat individuálně vhodné množství pohybové aktivity (před početím, v průběhu těhotenství a po porodu)
- Realizované výzkumy nevyvratitelně potvrdily, že posilování má na organismus žen pozitivní vliv.

Posilování dětí

Dnešní děti jsou negativně ovlivněny nedostatkem pohybu a nadbytečným příjmem energie. V dnešní společnosti je stále zakotven názor, že posilování je pro děti nevhodnou a nepřirozenou aktivitou. Tento názor je podle odborníků zastaralý a dokonce pro zdravý rozvoj dětí vyloženě škodlivý.

Riziko zranění při posilování je velmi nízké. Většina odborníků se shoduje v tom, že sportovec s přiměřeně rozvinutým svalovým systémem má nižší pravděpodobnost zranění při jakékoli pohybové činnosti.

Pokud je cvičení vedeno neodborně může být škodlivé a nebezpečné, ale naopak správně vedené cvičení je prospěšné a napomáhá zdravému vývoji dítěte. 

Posilování je v dnešním přetechnizovaném světě jedinou reálnou možností, jak navrátit do života dítěte přirozené stimuly, které se výrazně podílely na formování tvaru lidského těla a optimalizovaly funkci pohybového systému.

Navíc řada výzkumů prokázala, že funkční stav pohybového systému většiny dětí je doslova děsivý.

Obecně se posilování doporučuje jako nejefektivnější forma prevence zranění ve sportu.

Posilování seniorů

Výsledky stovek vědeckých studií jednoznačně prokázaly velký význam posilování při ovlivňování úrovně zdatnosti seniorů.

Kvalitní posilovací program je jedinou skutečně spolehlivou prevencí vzniku a rozvoje sarcopenie, osteoporózy, obezity a metabolického syndromu.

Navíc je posilování jedinou ověřenou prevencí pádů, ohrožujících většinu seniorů, kteří si nevhodným životním style navodili ztrátu rychlých svalových vláken.

Vhodně strukturovaná pohybová aktivita jednoznačně zpomaluje tempo stárnutí a zvyšuje kvalitu života seniorů.


Jak začít?

Se cvičením můžete začít v rámci našich programů - Standardní a Komplexní.

Po absolvování programů můžete se cvičením s našimi trenéry i nadále pokračovat za zvýhodněné ceny v rámci akčních balíčků, které pro Vás pravidelně připravujeme.

Můžete také navštívit fitness centrum jednorázově, bez návaznosti na programy, nebo permanentky.

Více se dozvíte na tel. 730 826 786 , nebo v sekci - Služby a ceník.

 

Sledujte nás